Site Haritası
Takvim
ANKARA ADLİYESİ

UYAP KULLANMA KILAVUZU

UYAP BİLİRKİŞİ PORTALI KULLANIMI

 

Gerekli Şartlar :

 

1- Önce e-imza satın alınacak

2- Bilgisayara Udf programı indirilecek.( Udf programı Word programı gibi bir yazı programı, Uyaptan gönderilecek raporlar mutlaka Udf programında yazılmalı, başlanğıçta word’te yazar, Udf ye kopya edebilirsiniz)

 

Uyap Bilirkişi portalı için;

 

1- Rapor göndermek için   teslim tutanağının  indirilmesi, boş bir udf sayfası açılıp, raporun buraya kopyalanması, e imza ile imzalanarak, teslim tutanağının gönderilmesi . Bunun için;

a) UYAP Bilirkişi  Portalına giriş yapılır.

b) Ekranın solundaki menüde yer alan "Dosya ve Rapor işlemleri" başlıklı bölüm açılır.

c) Buradan "Teslim Tutanağı işlemleri" başlıklı link tıklanır.

 d) Açılan ekrandan, ilgili dosya bulunur. (Gerekirse "Aralıkla Listeleme" kutucuğundan "son altı ay" seçeneği seçilerek son 6 aya kadar bilirkişiye tevdi edilmiş dosyalar

e) dosyanın teslim tutanağı ("Tutanağı İndir" linki üzerinden) indirilir; açılır; kaydedilir

(Dikkat: Teslim tutanağının geri gönderilebilmesi  için sadece bilirkişinin imzası ile ve tek bir imza ile imzalanmış  olması gerekmektedir. Mevcut Teslim Tutanağı Hakimlerimizin ya da Kalem personelinin imzasını  da içermektedir. Bu tutanak açık iken yeni bir sayfa açılır ve bu tutanak oraya kopyalanır ve e imza ile imzalanır.

f) E-imza ile imzalanmış teslim tutanağı,  UYAP ekranından kendi dosyasına ("Tutanağı Gönder" linki üzerinden) gönderilir.

g) Teslim Tutanağı gönderildikten sonra. UYAP ekranının solundaki menüde yer alan "Dosya ve Rapor İşlemleri" başlıklı bölümün içerisindeki "Mahkemeye Rapor Gönder" linki üzerinden daha önce hazırlanmış ve e-imza ile imzalanmış bilirkişi raporu gönderilir.

Eğer bilirkişi raporu 2,3,4 veya 5 kişilik heyet halinde hazırlanmış ise; mail ile sıradan bütün bilirkişilerce imzalanır ve dosyayı teslim alan bilirkişi tarafından mahkemeye gönderilir.

 

Not: e-İmza satın alırken uzaktan desteklisini satın alın, yoksa sistem sık sık bozulmaktadır.

 

Sorunuz olursa arayın, yardımcı olmaya çalışayım.

 

Mehmet Boyacı

0 533 3922737

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret33583
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26368.2967
Euro9.95069.9905
Hava Durumu
Saat